Telefon

+420 723 342 839

E-mail

magdalena.kuznikova@atlas.cz

Otevírací doba

Dle objednávek

Mnoho nemocí úzce souvisí s tím, co jíme a pijeme. Naše výživa je jedním z mnoha faktorů ovlivňujících vznik, průběh a léčbu onemocnění. Úprava stravy je vždy nezbytnou součástí léčby.

V poradně máte možnost dozvědět se:

  • víc o své nemoci,
  • jak může výživa přispět ke zlepšení vaší choroby,
  • jak se stravovat aby vám jídlo chutnalo, ale přitom jste neohrozili své zdraví,
  • které konkrétní stravovací zvyklosti je nutné změnit,
  • jak postupovat pokud potřebujete dodržovat dvě diety a doporučení si zdánlivě odporují.

Služby

Konzultace

Během setkání podrobně probereme vaše dietní omezení. Vše vám jednoduše vysvětlíme. Doporučujeme kombinovat se službou Sestavení jídelníčku.

Cena 350 Kč

Sestavení jídelníčku

Osobní jídelníček sestavený podle vašich konkrétních potřeb a s ohledem na vaše dietní omezení doporučená lékařem.

Jídelníček obsahuje obvyklá jídla v ČR. Nepoužíváme žádné „rarity“ nebo nedostupné potraviny.

V sestavě jsou uvedeny běžné nutriční hodnoty (kJ, bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamín C). V případě potřeby jídelníček obsahuje také propočet cholesterolu, purínových látek aj. dle zdravotních problémů.

Cena na 7 dní 350 Kč, 14 dní 750 Kč, 28 dní 1400 Kč.

Aromaterapeutická podpora

Poradenství a podpora pomocí esenciálních olejů v terapeutické kvalitě.

Cena 350 – 1500 Kč dle výběru produktů.

Nejběžnější nemoci související s dietní léčbou

Alergie na potraviny

Podstatou celiakie je nesnášenlivost lepku (tj. glutenu). Nemoc vzniká na imunologickém podkladě. Lepek je bílkovina obsažená v obilí. Příznaky jsou průjmy, nadýmání, u malých dětí neprospívání či podvýživa. Organismu chybí základní živiny (nejen vitamíny). V některých případech se přidružují i komplikace kožní. Léčba spočívá v důsledném dodržování bezlepkové diety (běžné obiloviny lze nahradit rýží, kukuřicí, bramborami apod.). Pokud se dieta dodržuje, příznaky mizí.

Anémie (chudokrevnost)

… je nemoc, při které je sníženo množství červených krvinek a krevního barviva (hemoglobinu). Existuje mnoho druhů chudokrevnosti. Člověk se cítí slabý, unavený, je bledý, má zrychlenou srdeční akci. Příčin anémie je několik. My však můžeme ovlivnit pouze ty stavy, které jsou způsobeny nedostatkem železa nebo vitamínu B12. Léčba spočívá v podávání těchto látek. U těžkých typů anémie se používá i transfúze. Chudokrevností častěji trpí ženy (zvýšená ztráta krve menstruací).

Antikoagulační léčba

… tj. léčba nejč. Warfarinem (u pacientů s prodělanou trombózou (krevní sraženina v cévě)). Warfarin snižuje srážlivost krve („ředí krev“) a působí tak preventivně proti opětovnému vzniku krevní sraženiny (trombu). Základní zásadou diety je omezení příjmu vitamínu K (ten snižuje účinnost Warfarinu), resp. jeho pravidelný příjem ve stejných dávkách, bez kolísání. Nejvyšší množství vit. K je v listové zelenině (květák, zelí …), kuřecím mase, olivovém oleji, játrech.

Ateroskleróza

…je nemoc tepen. Dochází k ukládání tukových látek a vápníku do stěn tepen tím ke zužování cév. Místo, kam céva vede, je tak nedokrvené. Ateroskleróza je příčinou srdečních a mozkových příhod, často s následkem smrti. Léčba je velmi obtížná, proto je potřeba postižení především předcházet – zabránit příčinám. Příčinami vzniku jsou vysoká hladina cholesterolu, kouření, obezita, zvýšená hladina homocysteinu, stres, nedostatek pohybu aj.

Celiakie (bezlepková dieta, alergie na gluten, sprue)

… je přicitlivělost těla na určitou potravinu (resp. látku v ní – tzv. alergen). Příčinou je o porucha obranyschopnosti. Projevuje se např. jako kopřivka, ekzém, dechové potíže. Řešení spočívá ve vyhýbání se potravinám, které toto způsobují. Někdy stačí danou potravinu povařit nebo jinak tepelně upravit. Nejčastějšími alergizujícími potravinami jsou ořechy, vejce, mléko, ryby, rajčata, sója.

Cévní mozková příhoda („mrtvice“, CMP)

CMP vzniká v důsledku aterosklerotických změn v cévách mozku. Tyto cévy se mohou zúžit až tak, že krev jimi neprochází, aproto mozková tkáň odumírá. Příčinou může být také prasknutí cévy s následným krvácením. Možná je také kombinace obou příčin. Vliv na vznik CMP má nejen ateroskleróza, ale také vysoký krevní tlak. CMP se projevuje od dočasného ochrnutí až po bezvědomí a smrt. Úprava stravy je důležitá pro dobrou rekonvalescenci.

Diabetes mellitus (cukrovka)

Cukrovka vzniká, pokud je v těle nedostatek inzulínu nebo je inzulín špatně využíván (nedostatečně působí). Inzulín je důležitý pro regulaci hladiny krevního cukru, který je hlavním zdrojem energie. Diabetes nebolí, ale způsobuje během několika let velmi závažné komplikace (poškození zraku, ledvin, končetin …). Akutní, komplikací může být až bezvědomí (buď je cukru v krvi hodně nebo málo). Léčba záleží na typu cukrovky (rozlišujeme hlavně 1. a 2. typ). Základem léčby je dieta a inzulín nebo tablety.

Dna

Dna je charakterizována poruchou metabolismu kyseliny močové. Kyselina močová vzniká odbouráváním bílkovin v těle. Ve formě krystalků se usazuje především v kloubech. Což se projevuje bolestí a zarudnutím kloubu („dnavý záchvat“). Poškození kloubu častými záchvaty může být i trvalé. Léčba spočívá v podávání léků ovlivňujících přeměnu kyseliny a v dietě. Úprava stravy – vyloučení potravin s vyšším množstvím kyseliny a purínových látek (z nich se kyselina močová tvoří).

Hemoroidy

Postižení žil v oblasti konečníku. Lidově řečeno jsou to křečové žíly. Tyto žíly se zvětšují. Mohou se poškodit, a tak dochází ke krvácení. Onemocnění bývá bolestivé, zejména při vyprazdňování. Na vzniku se podílí dlouhodobá zácpa, sedavé zaměstnání a špatné stravovací zvyklosti. Rozlišujeme vnitřní a zevní hemoroidy. Léčba – úprava stravy, čípky, sedavé koupele apod. Při závažnějších stavech se hemoroidy operují. Úprava stravy při hemoroidech je základním opatřením.

Hyperlipidémie (vysoký cholesterol a jiné tuky v krvi)

Cholesterol je látka tukové povahy, která je součástí membrán buněk živočichů. Je přítomen v krvi a ve žluči. Tvoří se z něj mj. steroidní hormony. Cholesterol si tělo samo vytváří a zároveň ho přijímá z potravy. Zvýšená hladina cholesterolu má význámný vliv na rozvoj aterosklerózy, infarktu. Protože je přítomen také ve žluči, je součástí žlučových kaménků. Ve stravě se omezují potraviny s vysokým obsahem cholesterolu (např. tučné mléčné výrobky, vnitřnosti, uzeniny).

Chronická střevní onemocnění

Sem patří Crohnova choroba a Ulcerózní kolitida. Obě nemoci se projevují průjmy, bolestmi břicha aj. Dochází ke špatnému vstřebávání živin. Při kolitidě bývá ve stolici hlen a krev. Může být i zvýšená teplota. Nemoci mají kolísavý průběh. Mohou být postiženy i např. klouby, oči (u Crohn. ch.). K léčbě se používají protizánětlivé léky. V těžkých případech je nutná operace. Výživová opatření spočívají v doplnění chybějících živin. Dále má strava v akutním stádiu šetřící charakter. Později se dbá hlavně na kvalitu jídla, vyhýbání se potravinám, které dělají nemocnému potíže apod.

Infarkt myokardu (srdeční infarkt)

Při srdečním infarktu odumírá srdeční tkáň v důsledku ucpání tepny, která srdeční sval zásobuje krví. Projevy – velká bolest na hrudi, úzkost, pocení, dušnost. Tělu nepomůže nitroglycerín. Příčinou je ateroskleróza a další faktory (např. kouření). Léčba spočívá ve zklidnění pacienta. Podávají se léky, které rozpustí „zátku“ v tepně. Výživová opatření – v první fázi musí být jídlo lehce stravitelné, nenáročné na trávící proces. Později jde hlavně o stravu antisklerotickou s preventivním působením proti vzniku dalšího infarktu.

Ledvinové kameny (močové kameny)

Kameny v ledvinách mohou být velmi bolestivým onemocněním, protože ucpávají močové cesty. Kamínky tvoří nejčastěji vápník, soli kyseliny močové nebo šťavelové. Podle toho, jaké mají složení, se určí i vhodný typ stravy. Léčba spočívá v odstranění konkrementů (rozdrtí se nebo se odstraňují operativně). Kamínky se odstraňují zejména tehdy, pokud blokují odtok moči. Dále se musí upravit stravovací zvyklosti. Velmi důležitý je pitný režim.

Mentální anorexie

Nemoc vyskytující se spíše u žen. Postižené trpí zkreslenou představou o své hmotnosti. Snaží se zhubnout. Odmítají jídlo (např. týden nic nejí), ale zároveň velmi aktivně cvičí. Průběžně dochází k velkému poklesu váhy, u žen mizí menstruace, padají vlasy, lámou se nehty atd.. Nejzávažnější komplikací je celkový rozvrat metabolismu a smrt. Někdy dochází ke kombinaci s mentální bulímií. Léčba je velmi obtížná. Spočívá v úpravě stravovacích zvyklostí a psychoterapii.

Mentální bulímie

… je nemoc charakteristická nezvladatelnou chutí na jídlo (přejedením) doprovázená zvracením (slouží jako prostředek k zábránění tloustnutí), Časté je neadekvátní používání projímadel. Zvracení ani projímadla nemohou zabránit „nevstřebání“ živin z přijatého jídla!! Nemocní dokážou spotřebovat neuvěřitelné množství jídla. Nejzávažnou komplikací je srdeční selhání. Léčba spočívá v úpravě stravovacích zvyklostí a v psychoterapii.

Nádorová onemocnění

Některým nádorovým onemocněním se dá úpravou stravy předcházet. Strava má velký vliv na úzdravu nemocného. Velké množství nemocných umírá v důsledku podvýživy. Pacient je často natolik ochromen léčbou, že nemá na jídlo chuť. Jedení mu činí obtíže, zvrací apod. Dostečného příjmu se tak velmi těžko dosahuje, v tuto chvíli jsou zcela namístě výživové doplňky typu Nutridrink. V některých případech je nezbytná umělá výživa.

Nemoci jater a žlučníku

Játra jsou důležitým orgánem účastnícím se metabolismu. Úprava stravy je nutná vždy. Většinou jde o přísné omezení příjmu tuků, strava musí být lehce stravitelná, nedráždivá. Nepít alkohol. Jaterní choroby, které nejvíce souvisí s nutnou úpravou stravy – hepatitidy (tj. záněty jater), žlučníková onemocnění (kameny) a jaterní steatóza („nahromadění tuku v játrech“).

Nemoci ledvin, dialýza

Ve vztahu k výživě se nejčastěji setkáváme se sníženou funcí ledvin, kde je ve stravě nutné omezit příjem bílkovin a dbát na kvalitu přijaté stravy. Existuje několik typů diet se sníženým obsahem bílkovin. Množství bílkovin ve stravě se řídí stavem ledvin (zejména záleží na hodnotách kreatininu). Naopak zvýšený příjem bílkovin je nutný tehdy, pokud dochází nemocný na dialýzu. Při dialýte jsou větší ztráty bílkovin, a tak je potřeba tyto látky spíše dodat.

Osteoporóza

Při osteoporóze dochází k úbytku kostní hmoty („řídnutí kostí“). Nemocní trpí častými zlomeninami a ta se i hůře hojí. Nápadným znakem může být snižování výšky postavy. Vzniká nejčastěji u žen po menopauze. V tomto období se snižuje tvorba hormonů, které zatím kosti chránily. Problém je také v tom, že vápník se nyní méně vstřebává z trávícího traktu, nebo je zvýšeně vylučován. Častý je nízký příjem vápníku potravou (např. chybí mléčné výrobky). Léčba spočívá v hormonální léčbě a úpravě stravy.

Pankreatitida (zánět slinivky)

Akutní zánět slinivky je až život ohrožující stav. Projevuje se bolestmi, zvracením, teplotou ap. Akutní stav může přejít do chronicity. Nemocní musí dodržovat přísnou dietu. Ve stravě se omezují tuky. Je přísný zákaz konzumace alkoholu. Nevhodná je rovněž káva a dráždivá jídla. Vyvolávacím faktorem nejčastěji dietní chyba, alkohol. Léčba spočívá, mimo dietu, v tlumení bolesti. Za hospitalizace se dává umělá výživa do žíly.

Podváha

Je hmotnost těla s BMI pod 18. Obvykle je součástí malnutrice = podvýživy. Příčin může být velmi mnoho. Nejčastěji se setkáváme s malnutricí u onkologicky nemocných. Podvýživa může být také spojena např. s celiakií u dětí. Na hranici norma a podváha může být také zdravý člověk s pro něj nevhodým způsobem stravování. Výživová intervence je ve všech uvedených případech nutná. Většinou jde o navýšení příjmu potravin s vyšší energetickou hodnotou, zkvalitnění stravy a použití výživových doplňků.

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Krevní tlak je tlak krve, který působí na cévy. Vzniká díky srdečním stahům. Vysoký krevní tlak (více než 140/90) poškozuje cévy. Příčinu často neznáme. Jindy je příčinou onemocnění ledvin. Hypertenze se zpočátku nijak neprojevuje, později vznikají vážné komplikace (např. selhání srdce, cévní mozková příhoda, poškození ledvin apod.). Léčba spočívá především v úpravě stravovacích zvyklostí (zejména omezení konzumace soli, slaných potravin), přestat kouřit, omezit stresy. Běžně se podávají léky.

Žaludeční a dvanáctníkové vředy

Na vznik vředové choroby má vliv několik faktorů – kyselina chlorovodíková, stres, bakterie Helicobacter pylori, dědičnost, léky aj. Z toho vyplývá i léčba – snížení kyselosti žaludeční šťávy, nedráždivá strava, klid … Pokud dojde k „prasknutí“ vředu (proděravění sliznice), je nutná operace. Komplikací je rovněž narušení cévy s následným krvácením. Typický projev – bolest, která se objevuje sezónně (jaro, podzim). U vředů dvanáctníku se bolest vyskytuje na lačno a odchází po najedení, u žaludečních je tomu naopak.

Zácpa

Zácpa spočívá v obtížném vyprazdňování. Nucení na stolici se neobjeví i několik dní, stolice je tuhá. Příčina tkví ve špatných stravovacích návycích, nedostatečném pitném režimu, nedostatku pohybu. Na rozvoji zácpy se také podílí opakované, dlouhodobé potlačování nucení na stolici. Vliv mají také některé léky. Zácpa mívá vliv na rozvoj hemoroidů. Léčba spočívá především v úpravě stravy (tzn. přídavek vlákniny, tekutin …), doplnění pohybu. Léky proti zácpě (projímadla) používat jen krátkodobě!